MENÜ

A 14. labdarúgó-Európa-bajnokságot Lengyelország és Ukrajna közösen rendezi meg 2012. június 8. és július 1. között. Lengyelországban Varsó, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Ukrajnában Kijev, Harkov, Doneck és Lviv városa rendez mérkőzéseket.[1] Ukrajna válogatottja először vesz részt majd Európa-bajnokságon.

Spanyolország a címvédő. A selejtezőkön 51 ország válogatottja vesz részt, innen 14 csapat jut ki az Eb-re. A döntőben csatlakozik a két rendező ország, így összesen 16 csapat fog részt venni az Eb-n

Euro 2012: félidőben az EB

image Félidejéhez érkezett a labdarúgó Európa-bajnokság, amelynek csoportmérkőzései jó néhány meglepetéssel szolgáltak: esélyesnek tartott válogatottak véreztek el, miközben "fakónak" vélt csapatok beverekedték magukat a negyeddöntőbe.

Utóbbiak közé tartozik a "szláv csoportba" sorsolt cseh válogatott, amelynek az első meccsen nyújtott teljesítménye alapján kevesen adtak volna esélyt a továbbjutásra. Az oroszoktól kapott méretes zakó (1-4) sem szegte azonban kedvét Michal Bílek együttesének. A szívósan védekező görögöket és a házigazda lengyeleket egy-egy gól különbséggel legyőző gárda végül az A csoport élén zárt hat ponttal, igaz, a csoportelsők - sőt a továbbjutók - közül egyedüliként negatív gólkülönbséggel. Mögöttük a 2004-ben Európa-bajnok görög együttes nyolc évvel ezelőtti bravúrsorozatát és játékát idézve jutott tovább, ugyanis jobbára csúszva-mászva, hősiesen védekezve harcolta ki a nyolc közé kerülést.

A negyeddöntőben a csehek a portugálokkal találkoznak. Az ibériai gárda szintén hat pontot gyűjtött a B csoportban, ám ez csak a második helyhez volt elegendő a százszázalékos németek mögött. Joachim Löw játékosai favorithoz méltóan szerepeltek, még ha a dánok elleni utolsó csoportmérkőzés egy részében csikorgott is a csapat gépezete. Löw a keddi sajtóértekezletén visszautasította a Gomezt és Özilt ért bírálatokat, hangsúlyozva: Özil csak a csoportmérkőzések után "gyújtja be" a rakétáit, amint azt tette a 2010-es vb-n, Gomez pedig - bár a dánok ellen "csak" egy gólpasszt adott - mind Portugália, mind Hollandia ellen betalált, így döntő érdemei vannak a csoportelsőség kivívásában. A németek a görögökkel találkoznak az elődöntőbe jutásért.

Világbajnoki ezüstérmeshez roppant méltatlanul szerepelt - mondhatni leszerepelt - a B csoportban Hollandia, amelynek válogatottja pont nélkül, három vereséggel lett utolsó. Bert van Marwijk együttese csupa világsztárból állt - talán éppen ez volt a baj: a sztárok mellől hiányoztak a "zongoracipelők", akik kiszolgálják a nagynevű társakat. Mindenesetre a torna egyik legnagyobb meglepetése, hogy a Robben, van der Vaart, Afellay, továbbá a Németországban gólkirály Huntelaar és az Angliában gólkirály van Persie alkotta ötösnek mindössze két gólra futotta az erejéből három összecsapáson. A hollandoknál csak az abszolút esélytelenként elkönyvelt írek rúgtak kevesebb - szám szerint egy - gólt a csoportkörben.

A C csoportban sereghajtóként végzett íreknek a legtöbb (4) gólt a spanyolok lőtték, ám a selección igazán csak ezen a meccsen villogott. Mind a horvátok, mind az olaszok ellen szenvedtek Torresék. Ráadásul hálát adhattak Stark játékvezetőnek, hogy a horvátok elleni mérkőzés első félidejében, 0-0-nál nem ítélt meg egy büntetőt Mandzukic buktatásáért. A csoportból a spanyolok mellett még az olaszok jutottak tovább, akik az első két mérkőzésükön - a spanyolok és a horvátok ellen - jól, az utolsón - az írekkel szemben - viszont visszafogottan játszottak.

Az angolok ellen majd megmutathatják Pirlóék, hogy mire képesek. A D csoport élén ugyanis Gerrardék végeztek, miután kedden Donyeckben legyűrték a házigazda ukránokat. Sevcsenkóéknak ezúttal sem hozott szerencsét a Donbasz Aréna: válogatott meccset 1992 óta nem nyert a kék-sárga együttes a kelet-ukrajnai városban. Egyedül a svédeket tudták legyőzni (Kijevben), Donyeckben mind a franciáktól, mind az angoloktól vereséget szenvedtek, így búcsúzni kényszerültek az Eb-től. Így akárcsak 2008-ban a svájci-osztrák rendezésű tornán, ezúttal is a két házigazda nélkül folytatódik a kontinensviadal a csoportkör után. Különösen a lengyel szurkolók lehetnek csalódottak, hiszen válogatottjuk a legkönnyebb csoportban szerepelt - és lett utolsó. Az angolok mellett a mostanáig igen visszafogott teljesítménnyel elrukkoló franciák jutottak tovább a D csoportból, s ők a spanyolok ellen bizonyíthatnak majd a negyeddöntőben.

Külön téma a játékvezetők működése. Starkról már esett szó, ám még az ő bakiján is túltett az angol-ukrán meccs gólbírója, Vad II. István, aki a 63. percben Devics lövése után nem vette észre, hogy Terry mentési kísérletekor a labda már teljes terjedelmével túljutott a gólvonalon, emiatt Kassai Viktor nem ítélt gólt. Csak remélni lehet, hogy a továbbiakban a bírók megkímélik a csapatokat és a szurkolókat a hasonló malőröktől.

XLsport - Mti

Euro 2012: 200 ezer liter sör fogyott Kijevben

image Az ukrán-lengyel rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság kezdete óta 200 ezer liter sört ittak meg a drukkerek Kijev szurkolói zónájában.

Az ukrán főváros főutcáján, a Krescsatikon kialakított övezetben a sör mellett a legnagyobb keletje a virslinek van, amelyből eddig nyolc kilométernyi fogyott. Szeretik a szurkolók a hot-dogot is, ebből 60 ezer darab, míg fagylaltból 18 ezer adag kelt el - adta hírül szerdán a podrobnosti.ua ukrán hírportál.

A szurkolói övezet árusai szerint a svédek, angolok és lengyelek, valamint az ukránok is leginkább a virslit veszik, amelynek alig győzik az utánpótlását. Igen jól fogynak a zónában az ukrán jellegű apróbb emléktárgyak is.

A hírportál szerint a külföldi szurkolók körében nagy népszerűségnek örvendenek az ukrán főváros földalatti vasútján használatos bedobós zsetonok, amelyeken gesztenyelevél és a Kijev felirat látható. Ezeket szuvenírként viszik magukkal a drukkerek.

A kijevi köztisztasági vállalat munkatársai az eltelt 12 nap során 263 tonna szemetet, nagyrész eldobott műanyag poharakat, palackokat, sörösdobozokat szállítottak el a szurkolói zónából.

Kassai több meccset nem vezet az Eb-n

image A keddi angol-ukrán csoportmeccsen egy hazai gólt elnéző Kassai Viktor nem vezet több meccset a lengyel-ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságon.

Az európai szövetség (UEFA) szerdán döntött arról, hogy a tavaly a világ legjobb játékvezetőjének választott magyar bíróra nem számít a kontinenstorna kieséses szakaszában.

A Kassai fémjelezte magyar játékvezetői ötös a donyecki találkozó 62. percében követte el az Eb eddigi legnagyobb bírói hibáját, amikor az ukrán Devics lövése után nem ítélt gólt. A gólbíró Vad II. István ugyanis nem jelezte Kassainak, hogy a labda áthaladt a gólvonalon, mielőtt John Terry visszarúgta a mezőnybe, így a játék 1-0-ás angol előnnyel folytatódott.

Szerda délután Pierluigi Collina, az UEFA-nál a játékvezetők első embere sajtótájékoztatón ismerte el, hogy a találatot meg kellett volna adni. Hangsúlyozta, emberi hiba történt, aminek nem lett volna szabad bekövetkeznie.